Zion Ulusal Parkı

0
(0)

Zion Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri güneybatısında bulunan Utah eyaletinde, Springfield, Utah şehri yakınlarında bulunan, 593,26 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal park’tır.Zion Ulusal Parkı üç önemli coğrafi alanın birleştiği noktada bulunmaktadır. Bunlar kuzeybatıda “Grand Basın (Büyük Havza)”; güneybatıda “Mojave Çölü” ve doğuda “Kolorado Platosu”dur.

Zion Ulusal Parkı’nda en yüksek nokta rakımı 2.659 m’ye varan “Horse Ranch Dağı”‘ndadır. Bu dağ zirveleri ulusal parkın güneydoğusunda Kolob Kanyonları ile aynı seviyede bulunmaktadır ve Kolorado Platosu’nun bir kısmıdır. Parkın güneydoğusundan bulunan “Zion Kanyonu” ise “Kolorado Platosu”‘nun bir parçası olan “Markagünt Platosu”‘nün içinde derince kazılmış gibi konumludur.Bu ulusal park arazisinde kıtasal karasal iklimi; dağlar iklimi ve çöl iklimi karışık olarak bulunmaktadır. Bu arazide ısılar değişik bölgelerde daha çok rakım şartlarına bağlı olarak çok değişiktir. Ulusal parkta yapılan gözlemlere göre aylık ortalama ısı en aşağı -18,8 °C ve en yüksek ise 46,1 °C olmuştur. Ekim ve Mayıs ayları arasından don yapma görülebilmekte ve ama genellikle Mart’tan Aralık’a kadar don gayet nadir olmaktadır.

Yağışlar yıl boyunca düzenlidir. Fakat parkın doğusundan bulunan kurak hatta çöl arazilerine pek az yağış düşmektedir. Buna başlıca neden Büyük Okyanus’ta ortaya çıkan ve batıya yönelen bulut sisteminin hemen kıyıya yakın bulunan yüksek Sierra Nevada Sıradağları üzerinde geçerlerken nemlerini yağış halinde dağlık arazide boşaltmaları ve bu sıradağların hemen doğusuna yağmur için bulutlarda nem kalmamasıdır. Bu nedenle Sierra Nevada’ların hemen doğusundaki park arazileri içinde bulunan coğrafi “Grand Basin (Büyük Havza)” bölgesine ait olan alçak rakımlı araziler çöl iklimi göstermektedirler. Daha doğuda yüksek rakımlı plato arazilerinde ise yağış alçak rakımlı çöl arazilerine nazaran gayet çoktur. Mayıs ile Haziran dönemi en az yağışlı dönem ve Ocak ile Nisan arası en çok yağış görülen dönem olmaktadır. Yaz ayları “Kuzey Amerika Kıtası muson” yağmurları ile karakterize edilmektedir. Bu tip muson yağmurları Asya’da görülen ve aynı adı taşıyan tipden değişiktir. Kuzey Amerika kıtası muson yağmurlarında yağış çok daha azdır ama Ağustos ayında her öğleden sonra sık sık çok şiddetli yağmur yağmaktadır. Bu muson yağmurları kısa zamanda (öğleden sonra) gayet şiddetli yağış halinde olduğu için kanyonlarda ki dere ve çayları birden doldurmakta ve çok kere susuz olan dere vadilerinde büyük “Flash flood” adı verilen seller getirmektedir. Kış mevsiminde ise ısının düşük olması nedeni ile yağışlar kar halinde düşmesi olasıdır ve rakım arttıkça düşen karın boyu gittikçe artış göstermektedir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Gençlik Haftası
  • Bu gün Etik Günü

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Karagöz ve Hacivat

Sal Oca 8 , 2019
0 (0) Zion Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri güneybatısında bulunan Utah eyaletinde, Springfield, Utah şehri yakınlarında bulunan, 593,26 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal park’tır.Zion Ulusal Parkı üç önemli coğrafi alanın birleştiği noktada bulunmaktadır. Bunlar kuzeybatıda “Grand Basın (Büyük Havza)”; güneybatıda “Mojave Çölü” ve […]

Bunlara da Bakınız...