Tristan da Cunha Adası

0
(0)

Tristan da Cunha, dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunhatarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 275 kişidir. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır.Adada yerleşim sadece Edinburgh of the Seven Seas denilen merkezdedir. Adada havaalanı bulunmamakta, sadece küçük bir liman bulunmaktadır. Adada sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastahane, 1 postahane, 1 müze, 1 pastane, 1 bar ve 1 yüzme havuzu mevcuttur. 

Edinburgh of the Seven Seas, coğrafi açıdan Afrika kıtasına dahil edilen, Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesi olan Tristan da Cunha adasının merkez şehridir.

Şehirde yaşayan nüfus, adaya bağlı Gough Adası’nda bulunan Güney Afrikalı hava tahmin istasyonunda görevli personel haricinde tek yerleşik nüfus konumundadır. Ada genelinde Şubat 2018’de gerçekleştirilen son nüfus sayımında 254 nüfus tespit edilmiştir.

Şehrin ismi dönemin Edinburgh dükü olan Prens Alfred’e ithafen verilmiştir. Prens Alfred, 5 Ağustos 1867 yılında adaya HMS Galatea fırkateynin komutanı olarak ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ada coğrafi olarak Afrika ana kıtasının 2800 km (Cape Town), Güney Amerika ana kıtasının ise 3250 km (Cabo Frio) uzağında yer almaktadır. Adaya en yakın yerleşim yeri ise 2429 km uzaklıktaki Saint Helena adasıdır. Edinburgh of the Seven Seas, konumu itibarıyla yerleşim yeri olarak dünya üzerindeki en izole yer konumundadır

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nazca Çizgileri

Sal Mar 26 , 2019
0 (0) Tristan da Cunha, dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunhatarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 275 kişidir. İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır.Adada yerleşim sadece Edinburgh of the Seven Seas denilen merkezdedir. Adada havaalanı bulunmamakta, sadece küçük bir liman bulunmaktadır. Adada sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastahane, […]

Bunlara da Bakınız...