Trafik İşaretleri Anlamları

4
(1)

Trafik işaretleri karayollarında yasak, tehlike, bilgi işaretleri olmak üzere üç çeşittir. Demiryollarında elle verilen işaretler yanında levhalar bulunur. Denizyollarında şamandıra ve ışık işaretleri vardır. Havayollarında ise sinyal levhaları ve ışıklandırma vardır.

Trafik işaretlerinin tarihi en az yollar kadar eskidir. İlk işaretler yön işaretleriydi. Romalılar, Roma’ya kalan mesafeyi belirtmek için yol kenarlarına taş sütun yerleştirmişlerdir. Orta çağ’da, yön tabelaları iyice yaygınlaşmıştı, her kavşakta şehirleri gösteren tabelalar yerleştirilmiştir. Yavaş yavaş, teknoloji geliştikçe tabelalarda gelişti, 18’nci yüz yılda ilk döküm tabelalar yerleşterildi, bu tabelalar genelde duvarlara monte edilirdi.

Otomobilin gelişmesi ile, trafik işaretleri daha büyük bir önem almaya başladı. Trafik işaretlerinin genel standartları, 11 Ekim 1908’de Paris’te gerçekleşen uluslararası trafik kongresinde kararlaştırılmıştır.

Renkler

1968 yılında gerçekleşen Viyana Kongresi ile tüm dünyada kullanılan tüm trafik işaretlerin renklerini standardize etmek istenmiştir. Ülkeler arası yine de bazı farklılıklar oluşmuştur.

Yön işaretleri

Viyana kongresine göre, yön işaretleri, sembolleri veya yazıtları beyaz veya açık bir renkte olmalı ve koyu zemin üzerine yazılmalı. Veya tam aksine yön işaretleri, sembolleri veya yazıtları, koyu olmalı ve beyaz ve açık zemin üzerine yazılmalı.

Otoyol tabelaları ise, yön işaretleri, sembolleri veya yazıtları beyaz olup mavi veya yeşil bir fon üzerine yazılmalıdır.

Trafik işaretleri

Tehlike uyarı işaretleri

Trafik tanzim işaretleri

Bilgi işaretleri

Durma ve parketme işaretleri

Yapım bakım onarım işaretleri

Paneller

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası
  • Bu hafta Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
  • Bu gün Öğretmenler Günü

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 4 / 5. Oy sayısı: 1

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gümeli Tabiat Anıtı

Pts Kas 12 , 2018
4 (1) Trafik işaretleri karayollarında yasak, tehlike, bilgi işaretleri olmak üzere üç çeşittir. Demiryollarında elle verilen işaretler yanında levhalar bulunur. Denizyollarında şamandıra ve ışık işaretleri vardır. Havayollarında ise sinyal levhaları ve ışıklandırma vardır. Trafik işaretlerinin tarihi en az yollar kadar eskidir. İlk işaretler yön işaretleriydi. Romalılar, Roma’ya kalan mesafeyi belirtmek için yol kenarlarına taş sütun yerleştirmişlerdir. Orta çağ’da, yön tabelaları iyice yaygınlaşmıştı, her kavşakta şehirleri […]

Bunlara da Bakınız...