Kuşdili

0
(0)

Kuş Dili (Islıkdili, Işıklık, Işılık, Işıldık, Iklık), parmak, dil, diş, dudak ve yanaklar yardımıyla oluşan ıslığın, kelime değeri kazanmasıyla kurulan iletişim sisteminin adıdır.

Fransız biyoakustik mühendisi Julien Meyer’in tahminine göre dünyada altmışa yakın ıslık dili kullanılmaktadır. Günümüzde, Türkiye’de başta Giresun, Ordu ve Gümüşhane olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesinde kullanılmaktadır. Konut yerleşimlerinin birbirinden uzak olduğu engebeli arazide yaşayan insanların slığın çıkardığı yüksek ses hacminden faydalanarak iletişim kurabilmesi için geliştirilmiştir. “Kuş dili” olarak da bilinir.

Islık dilinin Doğu Karadeniz’de ne zaman kullanılmaya başlandığı yönünde herhangi bir bilgi bulunmaz. Cep telefonu, internet gibi gelişmiş iletişim araçları bu dilin kullanımını azaltmış ve bu gelenek, 2016 yılında UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmiştir.

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de kuş dilinin unutturulmaması için 1997’den yılından itibaren her yıl Haziran ayında “Kuş Dili Kültür ve Sanat Festivali” adı ile festival düzenlenmektedir.

Özellikleri

Islık sesinin frekansı 1000- 4000 arasına inmektedir. Tiz bir ses olduğu için uzaklara ulaşabilir. Uygun bir coğrafyada, iyi bir ıslık tekniği ile ıslık sesi kilometrelerce uzağa varabildiği tespit edilmiştir.

Islık dili, parmaklar yardımıyla da parmaklar kullanmadan da konuşulur, ancak parmak yardımıyla çalınan ıslık daha kuvvetlidir ve daha uzak mesafeden duyulabilmektedir.

Islık dili; halkın kendi arasında uzlaştığı ezgisel, ritimsel ve belirgin bazı seslerin birleşiminden oluşan kalıplara sahiptir. Bu kalıplar kullanılarak ıslık dili, günlük hayattaki “tamam”, “gel”, “git” gibi kısa, basit anlam birimleri yerine kullanılabilmektedir. Ayrıca ıslık dili ile “yangın var” şeklindeki acil yardım çağrıları veya “yarın bize fındık imecesine gelir misin” gibi uzun olmayan diyalogların kurulması mümkün hale gelmektedir.

Farklı ülkelerde ıslık dili

Fransız biyoakustik mühendisi Julien Meyer’in tahminine göre dünyada altmışa yakın ıslık dili kullanılmaktadır. Ona göre ilke olarak konuşulan her dil ıslık sesine dönüşebilmektedir. Islık diliyle herhangi bir yörenin, herhangi bir topluluğun; herkesçe bilinen ortak konuları, sorunları konuşulabilir. Meyer’in araştırmalarına göre Meksika’nın güneyindeki Huautla Jimenez bölgesinde ıslık dili pazarda, evden eve, bir dükkandan diğerine haberleşmede kullanılacak kadar günlük yaşamın içerisindedir. Tayland’da ise sevilen kişiye ilgi gösterme amacıyla kullanılır. Kanarya Adaları’ndan La Gomera adasının geleneksel ıslık dili Silbo Gomero, 2003’te ilkokullarda zorunlu ders olmuştur. Meyer Türkiye’de Doğu Karadeniz’de olduğu gibi Doğu Anadolu bölgesinde de bu dilin konuşulduğunu belirtmiştir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Gençlik Haftası
  • Bu gün Etik Günü

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aksaray Malaklısı

Cum Eyl 13 , 2019
0 (0) Kuş Dili (Islıkdili, Işıklık, Işılık, Işıldık, Iklık), parmak, dil, diş, dudak ve yanaklar yardımıyla oluşan ıslığın, kelime değeri kazanmasıyla kurulan iletişim sisteminin adıdır. Fransız biyoakustik mühendisi Julien Meyer’in tahminine göre dünyada altmışa yakın ıslık dili kullanılmaktadır. Günümüzde, Türkiye’de başta Giresun, Ordu ve Gümüşhane olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesinde kullanılmaktadır. Konut yerleşimlerinin birbirinden uzak olduğu engebeli arazide […]