Kovada Gölü Milli Parkı

1
(1)

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Milli park sahası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınalabilir.

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta- Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km’lik bir yol ile ulaşılmaktadır.

Milli Park alanı içinde Kırıntı Köyü yerleşiminin tamamı, Yuvalı Köyü Bahçıvanlar mahallesi,  Karadiken Köyü Yenimahalle mahallesi ve Akbelenli Köyü Denizaltı mahallesi bulunmaktadır.

Gölü çevreleyen formasyonlar geniş alanları kaplayan massif kalkerlerdir. Güney tarafında kalkerlerin altında kil ve kumtaşı tabakaları da bulunmaktadır. Kuzeyde ise, en yeni jeolojik formasyon olan alüvyonlara rastlanmaktadır. Bu sebeplerle Kovada Gölü; tektonik hareketler sonucu oluşmuş karstik bir polyedir. Kovada Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde varolan kuş türlerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmalara yörede 167 kuş türünün varolduğu belirlenmiştir.

 Pullu sazan, kadife balığı, sudak, gümüş havuz balığı Kovada Gölü’nde bulunan türlerdir. Milli Park sınırları içerisinde 13 sürüngen türünün yaşadığı belirlenmiştir. Adi kertenkele, kaplumbağa, yılan, benekli su kaplumbağası belli başlılarıdır.

Gölün en derin yeri günümüzde 7 m. dir. Suda bulunan ve göle yeşil renk veren tortular gölün dibinin görülmesini engellemektedir. Kovada Gölü Milli Parkı içerisinde eski medeniyetlere ait hiçbir emare bulunmamakla birlikte yakın çevresinde tarihi ve arkeolojik değeri çok yüksek önemli sahalar mevcuttur. Kovada Gölü, Greko-Romen Psidyasına çok yakındır. Neolotik devirden Omanlı Devrine kadar yakın çevresinde yaşayanlara ait, Yazılı Kanyon-Kral Yolu, Ağlasun (Sagalossos), Burdur (Hacılar Höyüğü), Eğirdir (Dündar Bey Medresesi, Hızır Bey Camii), Atabey Medresesi, Yalvaç (Psidia bölgesi) gölün yakın çevresindeki önemli kalıntı ve yapılardır.

Milli Park içinde bulunan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Büfe ziyaretçilerin kullanımına açıktır. Ayrıca Milli Park içinde iki farklı yürüyüş rotası bulunmaktadır. Bunlar; Kırıntı Köyü – Giriş Kontrol Noktası – Kovada Koyu Günübirlik Kullanım Alanı (rota uzunluğu 5 km) ve Kovada Koyu Günübirlik Kullanım Alanı – Denizaltı Mevkii – Bahçıvanlar Manzara Seyir Noktası – Zamkadın Manzara Seyir Noktası (rota uzunluğu 8.5 km) dir.

Tur güzergahları üzerinde 2 adet mola noktası bulunmaktadır. Bunlar; Bahçıvanlar Mola Noktası ve Zamkadın Mola Noktasıdır.

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI GÖRÜLECEK YERLER

 • Orman Ekosistemi,
 • Kovada Gölü,
 • Ziyaretçi Merkezi,
 • Yürüyüş Rotaları,
 • Günübirlik Kullanım Alanıdır.

 

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI’NDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

 • Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi,
 • Doğa Yürüyüşü,
 • Piknik,
 • Fotoğrafçılık İmkânı bulunmaktadır.

ULAŞIM

Eğirdir İlçesine 24 Km, Isparta İline 84 Km, Antalya’ya 180 Km’ dir. Kovada Gölü Milli Parkı Eğirdir-Antalya Karayolu ile ülke ulaşım ağına bağlanmaktadır. Milli Park alanı içerisinde geçen önemli bir başka ulaşım bağlantısı ise Eğirdir-Antalya Karayolu’ndan Kınalı Tepe mevkiinde ayrılarak Sütçüler’e devam eden, Kırıntı Köyü ile Denizaltı ve Yenimahalle yerleşmelerini de birbirlerine bağlayan yoldur.

2019 YILI KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI GİRİŞ ÜCRETLERİ

 

YAYA GİRİŞ ÜCRETİ

ARAÇLA GİRİŞ ÜCRETİ

NORMAL

İNDİRİMLİ

I. Grup (Bisiklet)

II. Grup (Motorsiklet, ATV)

III. Grup (Otomobil)

IV. Grup (Minibüs, Kamyonet, Pikap)

V Grup (Midibüs)

VI. Grup (Otobüs)

6 TL

3 TL

6 TL

9 TL

18 TL

54 TL

90 TL

162 TL

  Belirli Gün ve Haftalar

 • Bu hafta Ahilik Kültür Haftası

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 1 / 5. Oy sayısı: 1

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Next Post

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Paz Ara 22 , 2019
1 (1) Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Milli park sahası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınalabilir. Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta- Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 km’lik bir yol ile ulaşılmaktadır. Milli Park alanı içinde Kırıntı Köyü yerleşiminin tamamı, Yuvalı […]

Bunlara da Bakınız...