Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon, Erzincan ilinde Munzur Dağları üzerinde Karasu Nehri’nin oluşturduğu kanyondur.

Yaklaşık olarak doğu-batı yönünde uzanan Munzur Dağları, Karasu Nehri tarafından kuzey-güney yönünde boğaz vadiler ile parçalanmıştır. Bu alana Kemaliye Boğazı adı verilir. Karasu Nehri, Erzurum Dumlu Dağı’ndan doğan, Keban yakınlarında Murat nehriyle birleşerek, Fırat nehrini oluşturur. Keban barajına kadar uzunluğu 460 km’dir.

Boğazın, İliç’in Bağıştaş köyü ile Kemaliye’nin Dutluca köyü arasında kalan kısmı Karanlık Kanyonu olarak isimlendirilir. Karanlık Kanyon, 25 km uzunluk, 1000 m derinlik, % 90 yamaç eğimi ve zaman zaman 10–15 m vadi tabanına sahiptir

Karanlık Kanyonda, kaya tırmanışı, kanyoning, tekne gezintileri yapılmaktadır. Türkiye Dağcılık Federasyonu yılda 300 sporcuya arama kurtarma ve dağcılık eğitimi vermektedir

Karasu Nehri’nde rafting daha çok Yollarüstü-Mutu (Sansa boğazı) arasındaki parkurda yapılmaktadır. Parkurun uzunluğu 40 km’yi bulur. Karasu Nehri, kano yapmaya elverişli olup, nehrin hemen her kesiminde yapılabilmekle birlikte, Beytahtı ile İliç̧ilçesi arası, bu spor için en uygun parkuru oluşturur. Zorlu apitlerin bulunduğu Karasu Nehri, su sporları için oldukça uygun olduğundan, bu durum kano yapmak isteyen turistler için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Her yıl düzenlenen Uluslararası Yamaç Paraşütü Festivali ile bölge yamaç̧ paraşütü sporu açısından tanınmaya başlamıştır. Kemaliye Karanlık Kanyon, base-jumping için gelen adrenalin tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bir yöre haline gelmiştir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.

Bu yazıyı değerlendirir misiniz?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy sayısı:

Yazar: Seyyah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir