TYT Puan Hesaplama

0
(0)

TYT nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinin kısaltmasıdır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2018 yılından itibaren uygulanmaktadır.

Temel yeterlilik ne demektir?

Adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsar.

TYT’de hangi alanlardan sorular sorulmaktadır?

Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri alanları ile ilgili sorular yer almaktadır. Sorular, MEB’in ortak müfredatından hazırlanacaktır.

TYT ile YGS arasındaki fark nedir?

En önemli farklılık, yeni sistemde yer alan türkçe ve temel matematik alanlarındaki soruların sadece türkçe ve temel matematik alanlarındaki bilgiyi değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır. TYT, türkçe ve temel matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgiyi kullanma ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsamaktadır.

TYT puanı nedir?

Sınav sonucunda her aday için hesaplanacak olan sayısal değerdir.

YGS’de olduğu gibi 100 ile 500 aralığında hesaplanacaktır. OBP, YGS ve LYS’de geçmiş senelerde olduğu gibi dahil edilecektir.

Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için baraj nedir?

Adayların meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmeleri için TYT’den en az 150 ve üzeri almaları gerekmektedir.

Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli baraj nedir?

TYT’den en az 150 almak koşuluyla, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 veya üzeri olması gerekmektedir. Adaylar, en az 180 ve üzerinde aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecektir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Ahilik Kültür Haftası

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..