AYT Puan Hesaplama

0
(0)

AYT nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testinin kısaltmasıdır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2018 yılından itibaren uygulanmaktadır.

Sınavda hangi alanlardan sorular sorulmaktadır?

4 adet alt testten oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler-1 ve 2, matematik ve fen Bilimleri testleridir.

Sosyal bilimler-1 testi, tarih ve coğrafya alanlarından sorular içermektedir.

Tarih, coğrafya ve felsefe alanlarının yanında din kültürü ve ahlak bilgisinden de sorular içermektedir. Din kültürü ve ahlak bilgisi alanındaki soruları yanıtlamak istemeyen öğrenciler için alternatif olarak felsefe soruları bulunacaktır. Adaylar YKS başvurusu yaparken, kendi öğrenimlerine uygun olanı seçeneği işaretleyecekler ve bu bilgiler MEB e-okul sisteminden de kontrol edilerek din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olan öğrencilerin felsefe grubu sorularını cevaplandırması imkanı sağlanacaktır.

Fen bilimleri testinde fizik, kimya ve biyoloji alanlarından sorular yer almaktadır.

YKS soruları, MEB’in ortak müfredatından seçilmektedir.

AYT puanı nedir?

Her aday için en fazla dört farklı türde sonuç hesaplanacaktır. Bunlar SAY (sayısal), EA (eşit ağırlık), SÖZ (sözel) ve yabancı dil testine giren adaylar için DİL puanlarıdır.

Puanların hesaplanması için en az kaç net yapılmalı?

Öncelikle aday, TYT’den en az 150 almış olmalıdır. Sayısal (SAY) için AYT’de matematik ve fen bilimleri, eşit ağırlık (EA) için matematik ve Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler-1, sözel (SÖZ) için Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler-1 ve 2 testlerinin her ikisinden de en az 0,5 net, DİL içinse yabancı dil testinden de en az 0,5 net yapmış olmalıdır.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Ahilik Kültür Haftası

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..