Hallstatt

0
(0)

Hallstatt, Avusturya’da bir bölge olan Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür. Hallstätter gölü kıyısındadır. Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir ve buna Hallstatt kültürü adı verilmektedir. Hallstatt kültürü MÖ 8. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında Orta Avrupa’da (Avrupa’nın erken Demir Çağı) etkili olmuş olan döneme verilen ad. Kendisinden önce (MÖ. 12 yüzyıl) bölgede etkili olan Urnfield kültüründen doğmuş ve kendisinden sonra Orta Avrupa’da gelişen La Tène kültürünün doğmasında etkili olmuştur.Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. Hallstatt UNESCO Dünya Miras Alanı içindedir.

Hallstätter gölünün güney-batı kıyısında yer alan kasaba, Salzkammergut coğrafi bölgesinde olup, Salzburg ve Graz ulusal karayol bağlantısındadır.

Binlerce yıldır, Hallstatt ve Salzburg çevresindeki dağlardan tuz çıkarıldı. Hallstatt’ta iken, bu tuz madenlerinden birini gezebilirsiniz.

Ayrıca Charnel House veya Bone House olarak da bilinen Hallstatt Ossuary, Hallstatt’ta ziyaret etmek için en sıra dışı yer. Bu küçük mağaraya benzer odada, 2.100’den fazla kafatası ve diğer çeşitli insan kemikleri sergilenir.

Salzkammergut’un muhteşem doğal peyzajı, tarih öncesi zamanlarda başlamış, tuz kaynakları M.Ö. 2. bin yıl kadar erken bir sürede yararlanılmıştır. Bu kaynak, bölgenin 20. yüzyılın ortasına kadar olan ve Hallstatt kasabasının ince mimarisine yansıyan bir refahın temelini oluşturdu.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye'deki Rüzgarlar

Cts Ara 29 , 2018
0 (0) Hallstatt, Avusturya’da bir bölge olan Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür. Hallstätter gölü kıyısındadır. Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir ve buna Hallstatt kültürü adı verilmektedir. Hallstatt kültürü MÖ 8. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında Orta Avrupa’da (Avrupa’nın erken Demir Çağı) etkili olmuş olan döneme verilen ad. Kendisinden önce (MÖ. 12 yüzyıl) bölgede etkili olan Urnfield kültüründen doğmuş […]