Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın Üzülmez bölgesinde bulunan aktif bir damlataş mağarasıdır.

Kollarıyla birlikte 3350 metre uzunluğunda olan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin en uzun onuncu mağarası ve 875 metrelik yürüyüş yolu ile de Türkiye’nin gezi alanı en büyük mağarasıdır. Zonguldak-Ankara karayolunun Zonguldak çıkışı 4. km’deki mağaranın içerisinde her tür damlataş oluşumları (sarkıt, dikit, sütun, bayrak damlataşı ve makarna sarkıtlar) ve yağışlı dönemlerde debisi artan bir yeraltı deresi bulunur. Dere, doğal bir sifon ile Erçek Deresi’ne dökülür.

Gökgöl Mağarası karbonifer döneme tarihlendirilmektedir; yaklaşık 350 milyon yaşındadır. 1200 metresi, 1975 yılında Türk mağaracı Temuçin Aygen ve İngiliz mağaracılar Chris Mauer ve Harvery Lomas tarafından; 400 metresi ise 1977 yılında Paris Speoloji Kulübü tarafından keşfedilmiştir. Anayol kenarında olduğundan ulaşımı son derece kolaydır ve 2001 yılından itibaren turizme kazandırılmıştır.

Derinliği -11 metre, eğimi ise 82 metredir. İkisi fosilleşmiş, biri aktif olmak üzere toplam 3 ağzı bulunur.

Mağaranın girişinden itibaren 875 metrelik bölümü yürüyüş yolu, aydınlatma, köprüler ve seyir terası gibi imkanlarla turistik gezilerin yapılması mümkün hale getirilmiştir. Mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri Fosil girişAstım SalonuHarikalar Salonu ve Mucizeler Salonu gibi adlarla nitelendirilmiştir

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.

Bu yazıyı değerlendirir misiniz?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy sayısı:

Yazar: Seyyah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir