Gazbeton Nasıl Yapılır ?

Gazbeton diğer adı ile ytong yapı malzemesi olarak geçer. Hacminin %84 ü kuru hava gözeneklerinden oluşur. Diğer yapı malzemelerine göre (tuğla, beton) hafiftir. Isı ve ses yalıtımda çok ileridir. Bünyesindeki hava boşlukları geçirimsiz olduğundan dolayı ısı ve ses yalıtımı yüksektir.

İlk kez İsveç patentli olan bu ürün İsveç’in Yxhult kentinde bulunmuştur. İsmi ise Yxhult’un Y’si ve Betong (İsveç dilinde beton anlamına geliyor) sözcüklerinin harmanlanmasından oluşur. Üretiminde kullanılan malzemeler kuvarsit, çimento, kireç ve alçıtaşıdır. İnce toz kıvamında öğütülen bu malzemelere su ve gözenek oluşturucu alüminyum ilave edilerek elde edilen karışım kalıplara dökülür.

Kalıplara dökülen karışım, kabarmaya bırakılır.Sıcaklığı sürekli kontrol altında tutulan bekleme tünelinde bekletilerek genleşmesi sağlanır. Gözenekli yapısının oluşması genleşme sürecinde meydana gelir. Kalıplarda bekleyen karışım, sertleşerek kesime uygun hale gelir.Otomatik makinalarda çelik teller yardımı ile milimetrik olarak boyutlandırılır.Kesim işleminden sonra otoklav içine alınan ytonglar buhar küründe oniki saat bekletilerek sertleştirilir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.

Bu yazıyı değerlendirir misiniz?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy sayısı:

Yazar: Bilgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir