Alacahöyük Milli Parkı

0
(0)

Boğazköy Alacahöyük Tarihi Milli Parkı, Çorum ili Boğazkale ilçesi sınırlarında, 2600 hektarlık alanda 1988 yılında kurulmuş koruma alanıdır.Anadolu’da kurulan en eski uygarlıklardan biri olan Hititlerden kalma arkeolojik değerler barındırır. Hitit devletinin başkenti Hattuşaş’a ait; kent surları, yer kapı, aslanlı kapı ile yazılıkaya günümüze ulaşan önemli eserlerdendir.

Alanda yapılan kazılarda 5 kültür katı belirlenmiştir. Bizans, Roma, Galat, Frig, Hitit, Asur, Hatti medeniyetlerinin kalıntılarına ulaşılmıştır. Hattuşaş MÖ 14 ile 13. yüzyıllarda Hitit İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. 1986 yılından itibaren Dünya Kültür Mirası Listesindedir. Çivi yazısı ile yazılmış tabletler 2001’den itibaren Dünya Belleği Listesindedir.

Hattuşaş antik kentinde 31 tapınak tespit edilmiştir. Tapınakların en büyüğü büyük tapınağın, tanrılarında en büyükleri olan güneş tanrıçası ile fırtına tanrısına adandığı tahmin edilmektedir. Alanda M.Ö 13 yüzyıla tarihlenen 11 yer altı silosu bulunmuştur. M.Ö 12 y’da Hitit devleti yıkılır fakat Hattuşaş’ta yerleşme devam eder. Hattuşaş, M.Ö 12 yüzyılda Frig etkilerinin belirdiği bir kasaba görünümü alır. Alanda sonraki dönemde etkin olan uygarlıklardan; Pers, Helen, Galat, Roma ile Bizans’ın izlerine rastlanır.

Yazılıkaya tapınağı: Hattuşaş’nın en etkileyici ve büyük dini alanı şehir dışındaki Açık Hava Tapınağıdır. Burada 90 kadar Tanrıça, tanrı, hayvan ile hayali yaratıklar kayalara işlenmiştir. Hitit kültüründe yeni yıl veya ilkbahar törenlerinde tüm tanrılar fırtına tanrısının evinde toplanırlardı. Yazılıkaya üzerinde bu anın işlendiği düşünülmektedir.

Hattuşaş, bugün içinde Boğazkale ilçesinin kurulu olduğu Budaközü ovasının sonunda beliren engebeli ve sarp kayalıklı arazide kurulmuştur. Arkeolojik kalıntıları 1834 yılında Fransız Charles Texier keşfetti. 1906’da başlayan kazılar sonucu şehir kalıntılarının Hitit başkenti Hattuşaş olduğu anlaşıldı

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Gençlik Haftası
  • Bu gün Etik Günü

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sedef Kakma Nasıl Yapılır?

Pts Nis 8 , 2019
0 (0) Boğazköy Alacahöyük Tarihi Milli Parkı, Çorum ili Boğazkale ilçesi sınırlarında, 2600 hektarlık alanda 1988 yılında kurulmuş koruma alanıdır.Anadolu’da kurulan en eski uygarlıklardan biri olan Hititlerden kalma arkeolojik değerler barındırır. Hitit devletinin başkenti Hattuşaş’a ait; kent surları, yer kapı, aslanlı kapı ile yazılıkaya günümüze ulaşan önemli eserlerdendir. Alanda yapılan kazılarda 5 kültür katı belirlenmiştir. Bizans, Roma, Galat, Frig, Hitit, Asur, Hatti medeniyetlerinin kalıntılarına ulaşılmıştır. […]

Bunlara da Bakınız...