Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

0
(0)

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya ili, İbradi ilçesine 9.7 km. uzaklıkta Ürünlü mahallesi yaklaşık 5 km. güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat vadisinin batı yamacında yer alan milli parktır. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içerisinde herhangi bir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Alanın yakın çevresinde, kuzeyinde İbradı, kuzeybatısında Ormana, güneybatısında Ürünlü ve güneydoğusunda Menteşbey yerleşmeleri bulunmaktadır.Toplam 11.460 Dekar alanı kapsar (10.440 Dekar Orman Alanı, 738 Dekar Kayalık Alan, 288 Dekar Tarım Alanı)

 Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahiptir. Tersiyer ortalarında meydana gelen şiddetli kıvrımları, bu dönemin sonunda şiddetli dikey yükselmeler izlemiştir. Jeolojik bindirmeler, büyük kırıklar ve derin kazılmış vadiler bu hareketli jeolojik geçmişin sonucudur.

Altınbeşik Mağarası Üst Kretase yaşlı kireçtaşları içinde kırıklar üzerinde oluşmuştur. Mağara üst üste 3 seviyede gelişmiştir. En alt ve orta seviye yağışlı mevsimlerde aktif, en üst seviye ise devamlı kurudur.

Altınbeşik Mağarası daha kuzeyde bulunan Eynif Polyesi’nin ve civarındaki bir dizi daha küçük polyelerin yer altına intikal eden sularının toplanarak tahliye edildiği bir ana yeraltı deresi görevini görmektedir. Güz aylarında mağara içinde çok miktarda durgun göletler vardır. Mağara içindeki kum ve çakıl birikintilerinden, kayalar üzerindeki akıntı oyuklarından bahar aylarında orta ve alt seviyeden debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktığı anlaşılmaktadır.

Altınbeşik Mağarası’nın aktivitesini tamamen yitirmiş olan üst seviyesinde, tabanda kaya blokları dikkati çeker, bunların yanında dikit ve sarkıt oluşumları da vardır. Orta seviyenin tabanı daha çok dere yatakları özelliğini taşır. Burada kaya blokları geniş yerler kaplar, yer yer kum ve çakıl depoları ile traverten oluşumları görülür. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 m mağaranın alt seviyesini oluşturur ve burası devamlı su altındadır.Alt seviyenin bitiminde 40 m’lik dik bir çıkış vardır. Bu çıkış ve bitişik duvarlar beyaz renkli kalın travertenlerle kaplıdır. Mağaranın en güzel bölümünü burası oluşturmaktadır.

Mağaranın bulunduğu bölge ve mağarada çıkan suyun döküldüğü Manavgat Çayı çevresi tarih boyunca antik yerleşimlere evsahipliği yapmış olup, çevredeki bir çok tarihi kalıntı geçmişten günümüze insan hayatına dair ipuçları sunmaktadır.Mağara giriş bölgesinde ziyaretçilerin kullanımına yönelik bir düzenleme yapılmış olup bu alanda oturma grupları, piknik masaları, çöp kutuları, taş kaplama yürüyüş yolu ve kameriye bulunmaktadır.

ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI GÖRÜLECEK YERLER

 • Altınbeşik Mağarası,
 • Manavgat Çayı,
 • Orman Ekosistemi,
 • Yürüyüş Rotaları,
 • Günübirlik Kullanım Alanıdır.

 

ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI’NDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

 • Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi,
 • Mağaracılık,
 • Doğa Yürüyüşü,
 • Piknik,
 • Fotoğrafçılık,
 • Yaban Hayatı Gözlemciliği,
 • Olta Balıkçılığı imkânı bulunmaktadır. 

ULAŞIM

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya il merkezine 134 km, İbradı ilçesine 10 km ve Akseki ilçesine 36 km uzaklıktadır. Milli Park, ülke karayolu ulaşım ağına Konya-Antalya karayolu ile bağlanmaktadır. İbradı-Derebucak-Beyşehir ve İbradı-Manavgat yolları ise Milli Parka ulaşımı sağlayan alternatif karayolu bağlantılarıdır.

2019 YILI ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI GİRİŞ ÜCRETLERİ

YAYA GİRİŞ ÜCRETİ

ARAÇLA GİRİŞ ÜCRETİ

NORMAL

İNDİRİMLİ

I. Grup (Bisiklet)

II. Grup (Motorsiklet, ATV)

III. Grup (Otomobil)

IV. Grup (Minibüs, Kamyonet, Pikap)

V Grup (Midibüs)

VI. Grup (Otobüs)

7,50 TL

3,50 TL

Araç girişi bulunmamaktadır.

Kaynak: http://bolge6.ormansu.gov.tr/

  Belirli Gün ve Haftalar

 • Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası
 • Bu hafta Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
 • Bu gün Öğretmenler Günü

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Uludağ Milli Parkı

Sal Ara 24 , 2019
0 (0) Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya ili, İbradi ilçesine 9.7 km. uzaklıkta Ürünlü mahallesi yaklaşık 5 km. güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat vadisinin batı yamacında yer alan milli parktır. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içerisinde herhangi bir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Alanın yakın çevresinde, kuzeyinde İbradı, kuzeybatısında Ormana, güneybatısında Ürünlü ve güneydoğusunda […]

Bunlara da Bakınız...