Aksaray Malaklısı

0
(0)

Aksaray Malaklısı, Türkiye’de Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsi. Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır. Aksaray yöresinde dudağa “malak” dendiğinden bu adı almıştır.

Erkekleri ortalama olarak kalçadan buruna 130 cm. uzunluğa, 90 cm. omuz yüksekliğine ve 90 kg. ağırlığa ulaşabilir. Mülayim ve iyi bir karaktere sahiptir. Sürü koruma köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Salya akıtması, hareketli olması ve karakter olarak eve uygun olmaması sebebiyle, apartman veya evde beslenmesi uygun değildir. Çevresi çitlerle çevrili bahçe veya geniş arazilerde beslenmesi gerekir.

Aksaray bölgesine ait olan bu köpekler Kangallardan tamamen farklı özelliklere sahiptir. Hemen, hemen kangallar ile benzer fiziki görünüme sahip olan bu hayvanlar, gelişmiş çoban köpekleri olarak sınıflandırılır. Eğitimi kolay olan, büyük sürüleri dahi gözetim altında tutabilen Aksaray Malaklısı, sahibine büyük bir bağ ile bağlansa da yabancılara karşı kuşkucu yaklaşır. Genel görünüm açısından beyaz, ala, ak ve kirli beyaz gibi renklere sahip olabilen Aksaray Malaklısı, sarkık ağız yapısına sahiptir. Fiziki olarak Kangallar ile benzerlik gösterse de Kangallara oranla daha iri ve kemikli bir görünümü vardır. Gözleri birbirine daha yakın ve yuvarlak olan Malaklı, ince uzun kuyruk yapısına sahiptir. İnsana yakın, oyuncu, enerjik bir köpek olmasına karşın, apartman ya da ev içerisinde beslenmesi uygun değildir.Salya akıtması, hareketli olması ve karakter olarak eve uygun olmaması nedeniyle, çevresi çitlerle çevrili olan bir bahçede ya da geniş araziler de beslenmesi yararlı olacaktır. Düzenli olarak tüylerin fırçalanması durumunda çok daha sağlıklı olacağı bilinmektedir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası
  • Bu hafta Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Okuyucu Oyu

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yazımızı Paylaşır mısınız!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Louis Pasteur

Cum Eyl 13 , 2019
0 (0) Aksaray Malaklısı, Türkiye’de Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsi. Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır. Aksaray yöresinde dudağa “malak” dendiğinden bu adı almıştır. Erkekleri ortalama olarak kalçadan buruna 130 cm. uzunluğa, 90 cm. omuz yüksekliğine ve 90 kg. ağırlığa ulaşabilir. Mülayim ve iyi bir karaktere sahiptir. Sürü koruma köpeği olarak kullanılabilmektedir. Salya akıtması, hareketli […]

Bunlara da Bakınız...